ZŠ Palackého opět pomáhala – tentokrát psímu hospicu

Na přelomu roku 2017 a 2018 se v naší škole konal další ročník již tradiční akce „VOŘÍŠEK“. V rámci této akce se žáci naší školy rozhodli pomoci starým, opuštěným a nemocným pejskům z psího hospicu „Dejte nám šanci“ (www.dejtenamsanci.cz) v Bukovince nedaleko Vyškova. Od 15. 11. 2017 do 15.1.2018 organizátoři této sbírky (třída 8. C) vybírali od ostatních žáků různé psí krmivo –  granule, konzervy, pamlsky, paštiky, dále pak i přikrývky a hračky. Díky opravdu většinovému zapojení  žáků a dětí naší školy se vybrala naprosto neuvěřitelná téměř jedna tuna psích dobrot – cca 300 kg granulí, 300 velkých masových konzerv (1250g/ks) asi 100 menších konzerv (415g/ks), 200 ks paštik (400g/ks), 50 kg piškotů, nespočet menších paštik, psích masových kapsiček, obrovské množství psích pamlsků, hraček a přikrývek potřebných pro nemocné pejsky. Vzhledem k tomu, že se nám tato akce opravdu povedla, navštívila naši školu i Česká televize (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300003/video/597890) a natočila reportáž do pořadu „Chcete mě“.

Děkujeme všem, kteří pomohli a přispěli, především žákům školy, dětem z našich mateřských škol, všem vstřícným rodičům, organizátorům z třídy 8. C a jejich třídnímu učiteli Pavlovi Šťastnému.  Poděkování patří samozřejmě i ostatním učitelům, učitelkám, panu školníkovi a vedení školy za pochopení, podporu a občasnou shovívavost, když akce zlehka zasáhla do výuky. Poděkovat bychom chtěli také firmám, které akci podpořily – Krmiva Hulín, Delikan Lipník nad Bečvou a Autobaterie Novák za propůjčení dodávky na odvoz vybraných věcí.

Je skvělé, že se v dnešní době najde spousta lidí, kteří si udělají čas a přispějí smutným psím dušičkám. Za to patří všem velký dík a následuje přání, aby se podařilo něco podobného uskutečnit i v dalších letech.

Tato akce nás donutila přemýšlet o tom, že nejde jen o pomoc nemocným psím bezdomovcům. Nemá tato akce také hlubší význam i pro nás žáky? Co to pro nás znamená do budoucna? Co nám tím chtějí učitelé naznačit a co nás chtějí naučit? Ano, mohli bychom si ve vyučování donekonečna povídat o tom, že je dobré pomáhat, že jsou mezi námi potřební (lidé i zvířata), kteří se bez naší pomoci neobejdou, ale nikdy by nám to nedalo tolik, jako když tyto myšlenky máme možnost uvést ve skutečnost a na vlastní kůži pocítit sílu pomoci a soudržnosti mezi dárci a obdarovanými. Je fajn vědět, že se i my, žáci, kteří se občas tváříme, že nám je všechno jedno, dokážeme společně s dospěláky spojit a doopravdy pomoci.

Reportáž z předávky celé sbírky bude v premiéře odvysílána v neděli 4. 2. 2018 na programu ČT2 ve 12:20 hod. a v archivu ČT ji můžete nalézt po dobu následujících deseti let.

Hanka VÁLKOVÁ  a Lucka ŠEBESTOVÁ, třída 8. C

FOTKY